• Merhaba Kovboy!
    Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

İletişim Kuralları ve Yöneticinin son bildirisi hk.

Castar7

Active Member
merhaba, @sleeplesslady yayınlamış olduğunuz son bildiriyi tartışmaya açma nezaketi gösterseydiniz ve biz oyuncularında fikir ve düşüncelerine danışsaydınız keşke. Öncelikle son bildiriniz de ki imalar vs. bunların hepsinin bir oyuncunun ricası mı artık yoksa durmadan en ufak hakaret vs. içermeyen şikayet etmelerinden mi bunalıp yaptınız anlamış değilim.
Kendi düşüncelerime gelecek olursak size destek birimi üzerinden de bildirdim buradan da diğer arkadaşlara açıklıyorum. Profil yazısına ' MAYMUN, MUZ, ÇARLİ' gibi şeyler yazıp altına herhangi bir oyuncu ile yapılan düello yahut kale savaşı gibi raporların linklenip gösterilmesi o raporda adı sanı geçen oyuncuyu hedef almamaktadır bu biraz da karşıda ki rakibin yedirememezliğinden kaynaklanmakta olup şikayetler bu yönde olmaktadır.

Örneğin 'Çarli' kelimesi için bana söyleminiz bir Türk dizisinde maymunun ismi olduğu için rahatsızlık uyandırıyor ve akabinde profil yazısını açıklama yapmadan siliyorsunuz. Sizin bu eyleminizden çıkarmamız gereken mesaj sanırım ' Dizi ve filmlerde kullanılan mecazi olsun yahut başka herhangi bir kelime kökenine bakılmaksızın toplumda uyandırdığı mecaz ve saçma anlamları üzerinden yargılamak.
Bir diğer örnek 'MUZ' ne yazık ki nasıl düşünüyorsunuz bilmiyorum ama eğer 'IRKÇILIK' gibi bir söylem ifade ettiğini düşüyorsanız zavallısınız...
Son olarak 'MAYMUN' burada size şimdi Türlerin Kökeninden girip uzun uzun bilimsel açıklamalar yapmak istemem. Profile maymun yazıp altına yukarıda belirttiğim gibi raporlar linklemek herhangi bir hedef yada hakaret içermemektedir.

Ayıca belirtmek isterim ki Georgia' dünyasında ki profil yazım aşağıda ki şekilde ve herhangi bir cezai yaptırımı yok. Bunu en iyi siz yöneticiler biliyor ve teyit ediyor..

APTALCA BİR PROFİL
ve
PANTOLONSUZ GEZİYOR

Ve bu yazılarında altında yapmış olduğum düello vs. raporların linkleri mevcut. Şimdi soruyorum, yukarıda ki ifadeler aşağıda linklediğim raporlarda ki kişiyi mi hedef gösterip hakaret içermektedir? Buyrun sizin koymuş olduğunuz kural açık=

• karşınızdaki oyuncuların onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek, argo/küfür/hakaret içeren, Türk kültüründe kabul görmüş ahlak sınırlarını aşan söylemlerde bulunmak, bu söylemleri doğrudan/imalı/kısaltmalar/kelime oyunları/simgeler ile veya çeşitli linkler kullanarak ortaya koymak,

Aptalca bir profil açıklaması acaba Türk kültüründe kabul görmüş ahlak sınırlarını aşmayan bir söylem midir ki acaba gerek oyun içerisinde gerekse profilimde yazmasına müsade ediliyor. ( Kasaba Şerifinden Oyunculara Kelle Ödülü Koyarken, kelle ödülünün başlığı olarak geçmektedir.).

Son olarak ilk başlarda da belirttiğim üzere ne yazık ki bazı oyuncuların artık yerli yersiz şikayetleri vs. bunlar can sıkıcı hale gelmiştir. Sanırım yönetimin yerli yersiz şikayet etme konusunda bir adım atması gerekmektedir. Örnek olarak yalan yere yanlış bir şekilde şikayet eden hesaba ceza verilmesi gibi...

Yukarı da belirttiğim hususu artık kiminle iletişime geçip düzeltirsiniz çevirisini vs. bilmem ama düzeltin. Hoş değil 'APTALCA BİR PROFİL, HİLECİLİK, PANTOLOSUZ GEZİYOR' gibi...

Sayın Oyuncularımız,
Son zamanlarda ortaya çıkan bir konu üzerinde durmak istiyorum. Bir oyuncunun oyun oynama tarzını beğenmeyebilirsiniz, oyun etiğine uygun bulmayabilirsiniz ancak oyun kurallarına aykırı olmadığı sürece de tarzını beğenmediğiniz oyunculara bir yaptırım uygulanması mümkün değildir.

Bu durumda, oyun tarzını beğenilmeyen oyunculara, o oyuncuları rencide edecek uygunsuz lakaplar takılması, bu lakapların her ortamda kullanmaya çalışılması ve iletişim kurallarımızı delmeye çalışarak, açık bularak ister direkt ister mecazi yolla dile getirilmesi uygun değildir.

Bu konuda birkaç oyuncumuza ricada bulundum, tekrar etmemelerini istedim; bu ricama uyan oyuncularımıza çok teşekkür ederim. Ancak bazı oyuncularımız ısrarla, bir şekilde bu tip söylemlerine çeşitli ortamlarda devam etmektedir.

Burada hepimiz yetişkin bireyleriz, bu şekilde birbirimizle sürtüşmek, birbirimizle kavga etmek, nezaket sınırlarını aşmak hoş değil. Hiç kimsenin ceza ile oyun zevkine ara vermeyi istemeyiz, ama bazen huzur ortamını sağlamak için çeşitli yaptırımlar uygulamaya zorunlu bırakılıyoruz maalesef.

Bugünden itibaren salon ortamında ve/veya karşılıklı kişisel mesajlarda, profil mesajlarında, kasaba/kale/hesap isimlerinde vs. nezaket dışı yazılar olduğu takdirde, bu söylemler raporlandığı durumlarda, bir oyuncuya direkt söylenmemiş de olsa, çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır.

sleeplesslady

Community Manager
Yönetici
Community Manager
İlgili açıklama İletişim Bilgilendirmesi alanında yapılmıştır. Üzerine açıklama yapılacak bir durum yoktur.

Priam

New Member
benim anlamadım kısım şurası ben profilime "maymun, muz, çarli, dolandırıcılık, pantolonsuz geziyor, aptalca bir profil" tarzında şeyler yazmam yasak mı kurallara mı aykırı bunu anlayamadım tam ?

Castar7

Active Member
Dur dur ben açıklayayım :D profiline PANTOLONSUZ GEZİYOR, APTALCA BİR PROFİL, DOLANDIRICILIK) yazarsan bunlar oyunun içeriğinde olduğu için herhangi bir cezası yok üzüle üzüle tabi.. Ama (MAYMUN, ÇARLİ, MUZ) yazarsan HUZURSUZLUK ÇIKARMA FİTNE FESAT KARIŞTIRMA HAVADAN NEM KAPMA nedeni ile CEZA PUANI alıyorsun :)

Deadwood22

Well-Known Member
Üzülerek yönetimin tutumuna katılıyorum. Kimse ile dili, rengi, dış görünüşü üzerinden dalga geçme, aşağıma vs şeyler yapmıyorsak, nicki veya oyun tarzı üzerinde de yapmamak lazım. Bu tip olgular üstünden insanları kırmayı, zor duruma düşürme işini ufak çocukken bırakmış olmanız lazımdı zaten.

Dersen, eee bana zarar veriyo, malımı çalıyo.. Burası vahşi batı önlemini tedbirini alıcaksın, her şeye hazırlıklı olucaksın

Bu oyunu çoğu kişi uzun zamandır oynuyo kimse aptal değil, o yüzden yok dizidir yok evrim teorisidir yok uçan kuştur ayaklarını bırakmanızı tavsiye ederim.

'''Aptalca bir profil'' terimi nerdeyse 10 yıllık bir yanlıştır, düzeltilmeli

sametlevent

Active Member
Göreve geldiğinizden beri göz ucuyla takip ettiğim kadarıyla yaptığınız çalışmalardan ve emeklerinizden gayet memnun oyun ahalisi sanırım. Umarım bu azim ve çalışkanlığınız bu şekilde devam edecektir inşallah. Forumun sivri dillerinden birisiydim fakat şimdiye kadar bir şeye muhalefet olmadım. Fakat bu konu hakkında yazmak isterim.

Ben maymun-muz gibi ifadelerin yanlış olduğunu düşünmekle birlikte çarli kelimesinin niyet okunarak cezalandırılmasının aşırı abes bir durum olduğunu belirtmek isterim. Bu tarz niyet okumalarla ben chatte herhangi bir şeyi imaya bağlayıp sizden buna gerekli yaptırımların uygulanmasını isteyebilirimin önünü açıyorsunuz demektir.

Buna ek olarak mesela benim oyunda kullandığım başlık süper delici, ben bu başarıyı da düello atarak kazanmışım. Oyun bana burada bunu ifade ediyor diye düşünerekten düello kazandıktan sonra chate süper deliciyim yazsam bu ceza sebebi midir? Ha eğer ceza alırsam bunu ingilizcesini kullanarak yaparım ki o da bildiğiniz gibi delgeçtir ve asla ceza veremezsiniz, çünkü oyun bana bu lakabı hak ettiğim için vermiştir ve asla kelime oyunu yapmıyorumdur.

Oyunda mesela iki harfin yerini değiştirerek kendine nick edinen birisi var, ben o arkadaşın da bir şey ima ettiğini düşünerek size bunu rapor etsem nickinde değişikliğe gidilmesi yönünde bir adım atacak mısınız? Bu da sonuçta belli bir imaya yönelik bir kelime-harf oyunudur. Ha ben durumdan gayet memnunum arkadaş kendine onu yakıştırıyordur bilemem.

Huzur ortamını sağlamak sadece söylemlerle sınırlı kalacaksa bunu belirtin yoksa bazı arkadaşlar huzur ortamını bozdukları için bu tarz şeylerle yüzleşiyorlar, yıllardır bunu göz göre göre yapıyorlar ve sonra biz bir şey deyince de bize sürekli gelinip malum "üslup" konusu açılıyor ama konu "ahlak" olunca hep mağdurun gözüne sokuluyor. Ben bizim ahlakımızda da geleneklerimizde de hırsızlığın, haksız kazancın olduğunu bilmiyorum. Ateşe ateşle müdahale edilmezse tüm orman yanar. Bu oyundaki oyuncuların birer ağaç olarak düşünürsek bazı ateşler sebebiyle çok kaybımız oldu olmaya devam edecektir böyle sürerse.

Ha ben demiyorum ki düelloda yenilince, eşyası çalınınca küfür etsin. Ama insanların her dediğini ima adı altında bir yerlere çekmemeliyiz. Bırakın insanlar atışsınlar küfür, ağır hakaret, ırkçılık gibi genel ahlak kurallarını direkt olarak çiğnemedikleri sürece.

koray32

Active Member
Bugünden itibaren salon ortamında ve/veya karşılıklı kişisel mesajlarda, profil mesajlarında, kasaba/kale/hesap isimlerinde vs. nezaket dışı yazılar olduğu takdirde, bu söylemler raporlandığı durumlarda, bir oyuncuya direkt söylenmemiş de olsa, çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır.

Oldukça tehlikeli bir söylem.

XHellFire

Active Member
Birbirinize hakaret etmek için fetva aramayın düzen , dirlik ve birlik için gerekli kuralları innogames taktirinde yönetici bildirmiş . Birbirimizi ne kadar sevmesek de saygılı olmamız gerekir bu zamana kadar ona özen göstermedik çoğu oyuncu bıraktı gitti çoğuyla arayı açtık selamlaşmaz olduk 2 saat oyun için ne kalp kırmaya değer nede ortamı germeye

levis501

Well-Known Member
Sakin olun. Karşınızdaki kişiyi sevmeyebilirsiniz, size hakaret de etmiş olabilir. Böyle bir durumda ben çok defa kaldım. Ne mi yaptım kaale bile almadım. İhbar ettim. Siz de aynını yapın. Gerekirse engelleyin. Ben engellemem çünkü " dostunu yakın, düşmanını daha yakın tut " atasözünü severim.

devilltown

Well-Known Member
Sakin olun. Karşınızdaki kişiyi sevmeyebilirsiniz, size hakaret de etmiş olabilir. Böyle bir durumda ben çok defa kaldım. Ne mi yaptım kaale bile almadım. İhbar ettim. Siz de aynını yapın. Gerekirse engelleyin. Ben engellemem çünkü " dostunu yakın, düşmanını daha yakın tut " atasözünü severim.
osman ben senide sevmimmmmmm. ;)