Bayram ve Özel Günler Metni

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

joker16

New Member
Bayram büyüklerimizi kilometre uzakta da olsa gidip görmek demek
Bayram küçüklerimize kucak dolusu sevgilerle yaklaşmak demek
Bayram sabah erken abdest alıp camiye gidip dönüşte çocuklarımızın bizi karşılaması demek
Bayram din dil yabancı ayırt etmeden davet almadan ziyaret etmesi demek
Bayram çoğu küslüğün sona erdiği gün demek

bayramınız mübarek olsun the west ekibi nice bayramlara

Son düzenleme:

karaleon

New Member
Milli ve dini bayramlar; toplumların fertlerinin birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşma, yardımlaşma, birbirlerinin gönlünü alma ve yakınlaşma, mutluluk ve sevgi huzuru dolu dolu yaşama günlerdir. Bayramlar, sosyal dayanışma ve barış şuurunun fertlere kuvvetle hâkim olduğu günlerdir. Dargınların kucaklaşması, aralarında kin, nefret bulunan kabile, aile ve şahısların, düşmanlık ve husûmet duygularının sevgiye dönüşmesi, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi göstermesi, hastaların ziyaret edilmesi, verilecek küçük hediyelerle çocukların gönüllerinin alınması, hısım ve akrabanın bir kere daha yeniden kaynaşması, genellikle bayram günlerinde mümkün olmaktadır. Milli bayramlar Ulus olma, beraber aynı kaderi aynı tasayı aynı kıvancı yaşama gücünü kuvvetlendirir.

MuhammetGnl

Member
Bayramı tanımdan daha çok öznel olarak anlatmaya çalışacağım, zaten işin özü de bireyde bitiyor bu tür meselelerde. İnsana mazi hep güzel gelir herkes yapaylaşan geleceğe değil hep geçmişe gitmek ister. On dokuz yaşındaki birisine göre geçmiş ancak ve ancak çocukluk olabilir yani bana göre Bayram çocukluğumdur. Bütün akrabalarımızdan uzakta yaşadığımız için memeleketimiz İzmir'e döndüğümüzde ailenin en büyüğü büyük babaannemin evinde konaklardık bize evini açardı orası bir nevi toplanma merkezi olurdu bütün akrabalarımızı görürdüm orada bazı meselelerin iç yüzünü göremeyecek kadar çocuk olduğumdan her şey samimi, doğal gelirdi bana bu yüzden bana göre Bayram samimiyettir. Şehirde büyüdüğüm için memleketimiz (İzmir dediysek kasaba yine Ödemiş) benim için sınırsız özgürlük gibiydi herkesi tanır güvenirdik gerçekten çocuk olabilirdik bayramlarda bu yüzden bana göre Bayram Özgürlüktür. Bayramın milli olanı da var dini olanı da, ikisi çok farklı görünseler de özünde ruhu yaşatmaya dayalı etkinlikler bunlar, milli bayramlarda sokaklarda ülkeme sevgimi gösterdiğim anda da dini bayramlarda ailemle bütünleştiğimde de beni etkisi altına alan şey ruhtur yani bana göre Bayram Ruhtur. Şimdi büyük babannem elden ayaktan kesildi insanlar değişti o toplandığımız ev kullanılmaz hale geldi geriye sadece bayramlarda yaşadığım anılar kaldı yani Bayramlar bir nevi Zaman Makinasına dönüştü bana göre.

İyi bayramlar

vol

Member
bayram
yazicak cok sey var senede sadece bayramlarda alina bilen yeni giysiler ve ayakkabilari giyebilmek , sabah babanin namazdan gelisini bekleyip gelince anne ve 6 kardes siraya gecip yas sirasina gore bayramlasmak ardindan gule oynaya keyifle bayram kahvaltisina gecip masa basi uzun sohbetler ( hepimiz kucuktuk Annemiz babamiz bizimle buyuk insanlarmis gibi sohbet eder yapilacak en kucuk seyde sizin fikriniz nedir diye sorarlardi) (Anneyi babayi ihmal etme tatile onlarin yanina git bu gun varlar yarin yoklar ) kapiya gelen cocuklarin bu evde para veriyorlar diyerek bagirarak diger arkadaslarini toplayip tekrar gelmesi (cocuklari sevindir) ve bu gun herkes uzakta ve Anne baba hayatlari boyunca ilk defa yalniz bir bayram sabahina uyandilar cok kotu moralim bozuk

BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN

1590347906485.png

Son düzenleme:

DeepFearr

New Member
Bayramlar milletimizin birliğini beraberliğini sağlayan, kültürümüzü koruyup kollayıp devam ettiren ulusal değerlerimizdir. her ne kadar eskisi gibi bu değerlerimizi içinde bulunduğumuz zorlu günlerde yaşamaktan mahrum olsak bile bayramın sıcaklığı,neşesi sevinci hep içimizde olacaktır..
herkese iyi bayramlar ...

bela003

New Member
Bayram demek , akraba ziyaretleri belkide senede bir kez gördüğümüz akrabalar olsalar bile onlarla zaman geçirmek belki biraz köy havası en önemlisi biraz tatil nefes alma zamanı şehrin gürültüsü ve koşuşturmasından uzaklaşma be kendine , ailene ve akrabalara zaman ayırma birlikte sofralara oturma hoş sohbetler etme bayram benim için bu (eskiden olsa para biriktirmeye bire bir :) ). Herkese mutlu , huzurlu ve en önemlisi sağlıklı bayramlar diliyorum.

momo119

New Member
Bayram Paylaşmaktır

Paylaşmak nedir? Paylaşmak bizde olanın bir kısmını başkasına vermemiz midir? Ama o zaman bizdeki azalmaz mı? Paylaşınca ne alırız kaşlığında yada paylaşmak karşılıksızımıdır? O zaman neden paylaşalım bunu mantığı ne? Neden paylaşırız?

Çünkü paylaşınca karşılığını alırız ama her zaman elle tutulur bir şey olmaz. Küçük bir gülücük olur. Sıcak bir kucaklaşma olur. Bu bizi tatmin eder mi? Yani ufak bir gülücük ne yapabilir ki yada sıcak bir kucaklaşma. Ne mi yapar o ufak gülücük o sıcak kucaklaşma bizi mutlu eder. Ve mutluluk pahasızdır. İşte bayramlar bu yüzden pahasızdır . Çünkü bayramlar paylaşmaktır. Mesela bayramlaşmaya gelen küçük bir çocukla paylaşacağınız bir şeker karşılığında alacağınız mutluluğun değeri ölçülemez . Yada uzun zamandır görmediğiniz akrabanızı ziyaret ettiğinizde ona sarıldığınızda o sıcak kucaklaşma esnasında hissedeceğiniz mutluluğunun değeri ölçülemediği gibi.

Ve anlayacağınız gibi bayram paylaşmaktır ve paylaşmak mutluluktur. Ve bunlara değer biçilemez.

Mutlu Bayramlar.

Bayramın güzelliği sabah alarmıyla değil bugün bayram erken kalkın çocuklar şarkısı ile geliyor. Ne kadar tatlı açılsa da ne kadar kokusu evi bastırsa da hiçbir şey geceden hazırlanmış yine kıyafet kokusunu bastıramıyor. Bayramlaşmak için heyecanlanırken büyüğünden alacağın harçlığı düşünmeden de edemiyorsun. Elinde kır çiçeği bayram ziyaretine giderken sokağı hiç olmadığı kadar rengarenk ve herkesi 32 dişi dışarıdayken, mutluluk saçarken görürsün ve bir anlığına da olsa dünyanı en mutlu insanı olursun. İyi bayramlar. Erken kalkmayı unutmayın <3

samael

Etkinlik Yöneticisi
The West Yönetim
Merhaba kovboylar,
Etkinlik ile ilgili gerek özel mesaj gerek ticket yoluyla bazı eleştiri ve önerilerde bulunmuşsunuz.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kurallar gayet açık ve nettir, en az bir paragraf olmadıkça hiç bir metin değerlendirilmeye alınmayacaktır. (Özellikle tek cümlelik yazılardan bahsediyorum.)
Ayriyeten buraya yazılan metinlerin hepsi geçerli sayılıp çekiliş yapılmayacaktır, öncelikle takımımız değerlendirecek ve uygunsuz olanları eleyecektir.
Diğer bir konu "kompozisyon" ve "en az 1 paragraf" bazı kişilerin kafasını karıştırdığı için etkinliğin ismini değiştirmiş bulunmaktayız.

Herkese iyi oyunlar ve başarılar dileriz.

dedemetin

New Member
Nerde o eski bayramlar diye başlayayım yazıma da klasik bir başlangıç olsun bu günkü yazımız. Gerçekten bizi biz yapan şeyleri kim aldı götürdü ne oldu da biz kendimizi unuttuk, kültürümüzü unuttuk, büyüklerimizi ve en önemlisi Atatürk’ün gençliği emanet ettiği çocuklarımızı unuttuk.

Bir bayram telaşı başladı mı memlekette herkesin içini bir neşe kaplar çocuklar toplayacağı harçlıkları hesaplar büyükler gideceği büyüklerini eve gelecek misafirleri düşünürdü. Her çocuğun hayaliydi harçlığı toplayacak bir maytap tabancası alacak arkadaşlarına hava atacak ondan forslu olan yok mahallede. Misafirliğe gidilirdi bir eve tatlılar hazır, çikolatalar alınmış herkes en temiz en yeni kıyafetlerini giyinmiş bir vaziyette kapıda tüm ev halkı karşılardı kolonyalar dökülür, çikolata tatlı çay ikramları yapılır geçmişten bugünden yarından konuşan büyüklerin yanından kaçma telaşı içerisine düşerdi çocuklar, bir el cepteydi sürekli içimizi kemiren para düşecek korkusu izin vermezdi o cepten o elin çıkmasına evde birde çocuk varsa değme keyfine. Bir de babası çalışmak zorunda olan çocuklar vardı hiçbir yere gidemezdi ama en temiz kıyafetleri gücü yettiyse yeni kıyafetleri baş ucunda dururdu. Birgün önceden defalarca denenirdi, sabah kalkılıp ev halkıyla hemen bayramlaşmadan sonra bir an evvel kendini sokağa atma herkese caka satma arzusu vardı içlerinde ah bir sabah olsa da kapı kapı dolaşsalar arkadaşlarıyla harçlık şeker toplasalar; akşam karanlığı çökünce eve gelinir baba gelmeden kesinlikle yatılmaz o el öpülecek harçlık alınacak!

Ne oldu derseniz günümüz ekonomik şartlarında bırakın bayram ziyaretini evimize misafir bile gelsin istemez olduk. Aman komşumuz bize gelir aman bizden bir şey ister diye kendimizi soyutladık. Bırak bayramlarda kapılarımızda o güzel çocukları görmeyi yobazlaşan sapkınlaşan bir kısım yüzünden normal bir zamanda bile o çocuklara bir çikolata bir şeker vermeye korkar olduk. O zamanın güzel çocukları büyüdü el birliği ile kendimizin geçmişte yaşadığı tüm güzellikleri yok ettik. Özledim kapımıza yan mahalleden hiç tanımadığımız bir çocuğun gelip iyi bayramlar demesini, özledim bayram namazı çıkışı bayramlaşmayı, özledim mahalle bakkalını sokaktan geçen helvacıyı en çokta kaybettiklerim yakınlarımı özledim nerdesin çocuk , nerdesin çocukluğum çık gel nerdeysen özleniyorsun …

Kaybedien değerler… dedemetin

Gazapizm

New Member
Benim için bayram hoş vakit geçirebildiğin birlikte eğlenebildiğin yediğin içtiğin büyüğünden gencine cıvıl cıvıl olabilen samimi, yapmacık olmayan insanlarla geçirebildiğin zamanlardır. Bunu yanında en nefret ettiğin samimiyetsiz içten pazarlıklı akrabalardır bunlarla bayramlaşmasan doğru olmaz bayramlaşsan keyif alamazsın. Ne yazıkkı kimse akrabalarını kendi seçemiyor. Allah hepmize hayırlı dostlar akrabalar nasip etsin.

İ Y İ B A Y R A M L A R

berbat

New Member
Umuttur bayram
Karanlıktan sonra gelecek gün ışığıdır.Dostluktur,sevgiyi paylaşmaktır.
Tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp güzellikleri yaşamak ümididir.
Çocukların gözlerindeki mutluluk,yüzlerindeki gülümseme ve büyüklerin huzurudur bayram.
En kötü koşullarda bile yaşama tutunmak,direnmek için sebeptir.
Sevdiklerinizle birlikte,daha güzel günlerde en coşkulu bayramları yaşamanız dileğiyle...Sevgiyle kalın

sipahi34

New Member
Ailemizin uzakta olan bireylerini bir araya getiren, tekrar o çocukluktaki mutlu günlere dönmemizi sağlayan, küçüklere sevgimizi büyüklere saygımızı bir kez daha gösterme fırsatı yaratan bir sevinç kaynağıdır bayramlar, hepimiz bayram günleri bir farklı hissederiz, güzel kıyafetlerimizi giymeye çalışırız. Mutluluğumuzu yakınlarımızla paylaşırız. Güzel anılar biriktiririz ki bize dedemizin anlattığı gibi biz de torunlarımıza anlatabilelim. Dedeyle torunu buluşturan küsleri barıştıran bayramlarınız bol olsun, mutlu bayramlar :)

Vatansever.

Member
Bayram olarak nitelendirdiğimiz özel günler, insanlığın en başından beri var olmuş, her topluluk tarafından farklı şekilde isimlendirilmiş ve kutlanmış günlerdir. Her insan topluluğu bu günleri kendi kültür ögesi çerçevesinde yorumlayarak kutlamıştır. İnsanlar sosyal canlılar olduğu için, yaşadıkları özel günlerin gelecekte hatırlanarak kutlanmasını istemişlerdir. İlk insan topluluklarından beri bu davranışlar var ola gelmiştir. İlkel avcı toplayıcı kabilelerin ve benzeri toplulukların her zaman kutlayacak kavramları ve olguları olmuştur. Bu kutlanılan özel günler, kutlanılma kavramının hissedilmesi gereği birtakım ritüelleri doğurmuştur. Eski Mezopotamya ve civarında bulunan ilk içkiler, bu özel günlerin kutlanması şerefine kullanılmıştır. Ancak aynı dönemlerde farklı topluluklarda belirli bir yeri ziyaret etme veya belirli davranışlar gerçekleştirme gibi durumlar söz konusudur. Bunlar her topluluk için farklı anlamlara sahip, sadece bu durumu yaşayan toplum için önemlidir. Neticede bayramlar bir kültürün veya topluluğun özel bir ortak paydasıdır. Bu paydada buluşan insan grupları, sevincini ve neşesini bugünlerde yaşamaktadır. Bayramlar veya kutlanılan günler her topluluk için farklı farklı olsa da kutlama duygusu veya kutlama gereği ortak payda olarak görülebilir.

İnsanlığın bu ortak duygusundan doğan özel günleri, insanların geçmişini geleceğe taşımak için düzenlediği sistemler diyebiliriz. Böyle bir günün anılmaya veya kutlanmaya değer olması için öncelikle bir kültür veya topluluk çevresine ihtiyaç vardır. Sonrasında ise bu topluluğu oluşturan geniş kesimin aynı düşüncede olması gerekmektedir ki, bu günler özel olarak kutlansın veya anılsın. Milli Bayramlar veya dini bayramlar bunların en büyük örneklerinden biridir. Bu aynı zamanda millet veya dinin mensupları arasında kaynaşmayı da sağlayan, sosyal dinamikleri güçlendiren bir durumdur. Bir milletin, belirlediği bir gün milli bağımsızlığını coşkuyla kutlaması, milli bağı güçlendiren, bağımsızlık arzusunu pekiştiren bir durumdur. Aynı olay dini bayramlar için de geçerlidir. Dini bayramlar için de inanca olan bağlılığı güçlendiren, inandığı değerleri insanın daha fazlasını hatırlamasını sağlayan araçlar diyebiliriz. Çünkü insanlığın ürettiği bu bayram veya özel gün aracı böyle işlevler görmesi için düzenlenmiştir. Özellikle devlet yapısı kuran toplulukların, kurumlarının veya geçirdiği özel olayların kutlanması, devletin, kurumlarının ve bu günleri ortak paydada kutlayan toplulukların devamlılığını sağlamaktadır. Bu insan toplulukları için avantajlı bir durumdur. Kabile seviyesinde toplulukların da bu davranışlara başvurduğu, bu durumun daha az sayıdaki insan gruplarında da geçerli olduğunu göstermektedir.

Ben özellikle milli günlerimizin bana ifade ettirdiklerinden ve kısa da olsa onların öneminden bahsetmek isterim. Osmanlı Hanedanlığı’nın dağılmaya yüz tutmuş, işgalciler tarafından paylaşılan ve bütün kurumları yozlaşmış portresi, hafızamızdan silinmiş değildir. Çünkü o acı dolu yaşanan günlerin izleri hala belirgindir. Asırların yarattığı bir süreç içerisinde insanlığın ulaştığı bilgi ve düzeyden geri kalışımız, bizi çöküşe sürüklemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ve onun vatandaşları için özel günler veya diğer bir adıyla milli günler işte tam bu süreçten sonra başlamıştır. Her bir adımı destansı olan milli mücadelemiz geçmişten geleceğe birçok önemli miras bırakmıştır. Önderimiz Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan, Anadolu direnişini örgütleyip düşmanı yurdumuzdan kovmamız, bizim milletimiz için acı günlerin sonunda yaşanan rahat birkaç gün olarak hatırlanabilir. Ancak büyük önder, dehasının kudretini savaş sınırlarıyla kısıtlı tutmamıştır. Düşmanın işgali Modern Türkiye için sadece bir başlangıçtır. Bundan sonra atılacak her adım, verilecek her nefes Türkiye Cumhuriyeti’ni modern bir devlet haline getirmek, uygarlık düzeyine erişilmek için yapılacaktır. Bu günler, bu günler de yaşanan bütün durumlar yarının insanları için çok özel olmuştur. Kadınlarımızın hak ettiği hakkın verilmesi, alfabemizin okur yazar oranını arttırması, hukuk sistemimizin modernleştirilmesi gibi adımlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için bayram gibi anılacak günlerdir. Çünkü bu hamleler ülkemizin refah seviyesini arttırmış, çağdaş yaşamın önünü açmıştır. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının başlattıkları mücadele önce savaş alanlarında, sonrasında meclis koridorlarında sürerek bizlere miras kalmıştır. Unutulmamalıdır ki, yaşadığımız bütün o acı günlerden sonra, yaşanan bu güzellikler, her bir saniyesi bizim için bayramdır, özel gündür. Kutlanılması nesilden nesile devam edecek, bütün nesillerin üstünde Atatürk’ün aydınlığı ışımaya devam edecektir.

reisiwest

Member
NEYDİ BAYRAM?

Neydi bayram dediğimiz şey ? Yeni aldığımız bayramlıklarımızı bir an önce giyebilmenin verdiği heyecan mıydı ? O istenmeyen kolonyaların zorla sürünülüp karşılığında şeker mi alınmasıydı ? Tanınmayan akrabalar,bulunulmak istenmeyen mekanlarda zorla tutulmanın verdiği öfke mi ? Hayır bayram bu değildi,en azından “Bizlerin” çocukluğunda böyle değildi!

Eskiden böyle günlere gerektiği kadar anlam yüklenirdi.Küsler barışır,o ailemizde ki “çıkarcı amca” bile güleç yüzle karşılanırdı.Küs olunan bir kardeş selamı tüm soğukları yaz ederdi.Yeryüzünde dostluğun,sevginin kalplere ilmek ilmek işlendiği bir gündü bayram günleri.Esnaflar kendilerinden katardı bayram zamanlarında,yolda geçen herhangi bir kişi bile aileymişçesine karşılanırdı dükkanlarda.Önce selam verilir,sonra kolonya,sonra şeker…Alıcı niye geldi,nasıl gitti onu bile anlamazdı.Emekçi annelerimiz sonunda bayram temizliğini bitirmiş,ziyaretçilerini beklerken nasıl karşılasam telaşesi içinde kendileriyle boğuşurdu.İşte buydu bayram! Telaştı..Herkesin içi kıpır kıpırdı..Fakat güzeldi,bitmesi istenilmeyen boyutta güzeldi!

Her bayramın kendine has bir telaşı vardı.Yani kendine ait bir güzelliği.Mesela Kurban bayramında kavurma bir an önce masaya gelsin heyecanı vardı bende.Şeker bayramında dedem “100 TL” verdi mutluluğu,Zafer bayramında ise milliyetçilik gururu! Hepsi birbirinden farklı,birbirinden özel duygulardı.Ama hepsi birleştiriciydi eskiden.Dikkat ederseniz “eskiden” diyorum.Şimdilerdeyse kutuplaşmadan bir türlü kurtulamadık,bunu bize empoze ettiler! Eğer din farklılığın varsa benim bayramımı kutlayamazsınlar,ırk farklılığın varsa bana selam veremezsinler! Nerede o bayram namazında hata yapınca arkadaşına kahkaha atan çocuklar ? Nerede ellerinde Türk bayraklarıyla caddelerde dolaşan çocuklar ?

Özlüyorum o eski bayramları.Eminim herkes özlüyordur.O kadar garipleşti ki bu yeni bayramlar,artık el bile öpmüyor ,sosyal medya aracılığıyla kutluyoruz.Ne üzücü değil mi büyüklerimizin anlattığı horoz şekelerinden bile görememek ? Oysa bayram dediğimiz şey biraz da anneannelerimizdi! O güzel hikayeler,anılardı.Emekçi esnaftı,sıcak ekmeği eve erken götürebilme korkusuydu.Neredesin çocukluğumun telaşı,nerede o güzel eski bayramlar…

alkimo

New Member
Bayramların en güzel tarafı günler öncesinden alışveriş yapıp yeni elbise ayakkabılar almak ve bayram sabahı bayram namazını takiben aile içinde bayramlaşmaktı benim için. Annemizin hazırladığı baklava börekler ve o güne özel yiyecekleri yemek, kardeşlerimizle ve aile büyüklerimizin elini öpmek ve onlardan hediyeler harçlıklar almak, ölmüşlerimizin mezar ziyaretiyle onların da ruhuna dua okumak şeklindeydi. Daha sonra yakın akraba ziyaretleri olurdu, bir kaynaşma bir güzellik hasıl olurdu. Bu şekilde her bayram bunu yaşardık. Bayramların gelmesini iple çekerdik. Bayramlarda aldığımız hediyeler ve harçlıklar bizim için unutulmaz anılardı. Herkese iyi bayramlar dilerim.

kev1n

New Member
Bayram demek feraha kavusmak içindeki insaniyete yaklaşmak demekti eskiden küsler barışır aileler toplanır herkes sevgi saygı ile harmanlanırdı bizim için bayram aile demekti şimdi tatillerden ibaret aileden uzak olsada yinede o bayramları istiyoruz harçlıkları alıp kahvaltı sofrasında gülmek istiyoruz aramızdan ayrılanlar olsada hayat bizi savursada unutamıyoruz şimdilerde eksiğiz biraz ama olsun kokumuz aynı iyi bayramlar :)

garez01

New Member
Hislerimiz, düşüncelerimiz değişik amillerin etkisiyle bambaşka koordinatlara savrulur. Toplumda asabiyet başlar ve insan tanımadığı değerlerin üzerine oturur ve her şeye kendi rengini verir. Barış önce kendi içimizde başlar ve bunun en güzel vesilesi Bayramlardır. Bayramlar birlikteliklerin bizzat kendi içindeki ilişkilerde derin bir sevgi ve adanış duygusudur. İnsandaki kibir, şöhret, riyaset gibi duyguları yok eder, fertlerin kenetlenmesine vesile olur. Bayramlar insanların benliğinden sıyrılıp vefa duygularını geliştirir. İletişimi kuvvetlendirir ve mutlu bir toplum olmamızı sağlar. Toplumların başlarına gelen krizler ( salgın,deprem,ekonomik) sevgi ve kardeşlikle atlatılır. Toplumsal krizleri atlatmamızda Bayramlar büyük rol oynar. Bayramda kalpler birbirine ısınır, kin ve nefret çürür, menfaatler unutulur, şefkat, merhamet, paylaşma duygusu gelişir. Kısaca Bayramlar toplumun tutkalıdır, birlik ve beraberliğin devası, hastalıkların şifası, kalplerin sevinci, ruhların huzurudur. Keşke her günümüz bayram olsa...

garez01 dünya 1

Son düzenleme:
Durum
Konu yanıtlara kapalı.