Sinema Tarihinin En İyi 10 Filmi

evdireseli

Guest
1- Yaratıklar-Aliens (1986): Ünlü yönetmen Ridley Scott′ın 1979 yılında çektiği ′′Yaratık-Alien′′ adlı filmden tam 7 yıl sonra yapımı sürdürmek için yönetmen koltuğuna oturan James Cameron çok başarılı oldu. Sigourney Weaver′ın canlandırdığı Teğmen Ellen Ripley′nin yarım yüzyıl süren derin uykusundan uyandırılarak bir gezgin gemi tarafından kurtarılarak Dünya′ya dönüşünden sonra yaşananları işleyen film, aksiyon sahneleri ve başarılı akışıyla dikkatleri üzerinde toplayarak listenin zirvesine yerleşti.

2- Baba-The Godfather II (1974): Mario Puzo′nun aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film, sinema izleyicisiyle 1972 yılında tanıştı. ′′Baba′nın koltuğunda′′ efsane oyuncu Marlon Brando′nun oturduğu filmde kamera arkasına da Francis Ford Coppola geçti. Ünlü yönetmen, 2 yıl sonra filmin ikincisiyle yeniden seyirci karşısına çıktı. Bu kez Don Vito Corleone′yi canlandıran Marlon Brando yoktu, ancak ilk filmde de Michael Corleone rolüyle seyirciyle buluşan Al Pacino yine vardı. Pacino′nun büyük oyunculuğuyla Michael Corleone′nin aile babası ile soğuk kanlı korkunç bir canavar arasında gidip gelen mafya babasına getirdiği yorum hafızalara kazındı.

3- Terminator II: Mahşer Günü/Terminator II: Judgement Day (1991): Avusturyalı tanınmış oyuncu ve bugünün California Valisi Arnold Schwarzenegger, ′′Terminator′′ filmi için kamera karşısına geçtiğinde 37 yaşındaydı. James Cameron, 1984 yapımı filmin ardından 7 yıl sonra yeniden filmi izleyici karşısına çıkarmak için kolları sıvadı. Aksiyon filmlerinin tanınmış yönetmeni, bu filmde artık 44 yaşında olan Schwarzenegger ile bir kez daha iş birliği yaparak başarı kazandı. Özel efektlerin en iyi biçimde kullanıldığı ilk aksiyon yapımlarından olan film, artık efektlerin teknolojik açıdan en üst düzeyde olduğu bugünün sinema dünyasında alanındaki en iyi yapımlar arasındaki yerini hala koruyor.

4- Oyuncak Hikayesi-Toy Story 2 (1999): Sevimli oyuncakların öyküsü, 1995 yılında başladı. Türündeki animasyonların öncüsü olan yapımın devamı, 1999′da ′′Oyuncak Hikayesi 2′′ ile geldi. Oyuncakların gizli yaşamını konu alan filmin devamı çekildiği gibi yapım, ′′Arabalar′′, ′′Monsters Inc.′′ gibi aynı türdeki filmlerin de önünü açtı.

5- Kara Şövalye-The Dark Knight (2008): ′′Batman′′ serisi tema alınarak sinemaya aktarılan film, ilkinden 37 ay sonra vizyona girdi. Aksiyon sahnelerindeki başarısıyla ilk filmin önüne geçen yapım, hafızalardaki asıl yerini, genç yaşta yaşamını yitiren bir sinema efsanesi kazandırarak aldı. Filmde ′′Joker′′ rolünü üstlenen Ledger, ′′En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu′′ dalında da Oscar ödülüne değer bulundu, ama genç efsane ödülü kazandığını ne yazık ki göremedi.

6- Yıldız Savaşları: İmparator-Star Wars (1980): The Empire Strikes Back: İlk olarak 1977 yılında çevrilen destansı sinema filmi ′′Yıldız Savaşları-Star Wars′′, 1980 yılında bu filmle devam etti. Irvin Kershner′ın yönetmenliğini üstlendiği film, 30 yıl sürecek bir serinin ikinci halkasıydı.

7- Medusa Darbesi-The Bourne Supremacy (2004): Yönetmenliğini Paul Greengrass′ın üstlendiği yapımın başrolünde ünlü aktör Matt Damon vardı. İlkinden 25 ay sonra sinema seyircisinin karşısına çıkan film, üç yapımlık serinin ikincisiydi. Seri, CIA tarafından kusursuz olarak yetiştirilmiş suikastçı Jason Bourne′un gerilim dolu maceralarını işliyor.

8- Gün Batmadan-Before Sunset (2004): ′′Gün Doğmadan-Before Sunrise′′ adlı filmde tanışan genç aşıklar Julie Delpy ile Ethan Hawke′u 9 yıl aradan sonra yeniden buluşturan yönetmen Richard Linklater, bu filmde aynı romantik aşka başka bir boyut getiriyor. İlk filmde, genç, tutkulu ve gözü kara olan sevgililer, bu defa daha yaşlı, daha bilge, ancak hala aşık olarak seyirci karşısına çıktı.

9- Superman II (1980): ′′Çelik adamın′′ öyküsü, sinema dünyasının hiç kuşkusuz en ünlü serilerindendi. 1978 yılında ilki çevrilen seri, ünlü aktör Christopher Reeves ile devam etti. 1980 yılında ikincisi çevrilen filmde yönetmenliği Richard Lester üstlendi.

10- Şeytanın Ölüsü-Evil Dead (1987): Listede ilk ona giren tek korku filmi olan yapım, korku ile mizahı bir potada eriten farklı bir filmdi.
 

FreeKiller

Guest
Bu ilk 10, senin ilk 10'un mu? IMDb'de sıralama böyle değildi sanırım.
 

Lord Darknes

Guest
Orada olmaması gereken filmer var toy story nedir mesela, ilk 10'a girecek bir film kesinlikle değil.
 

levis501

Well-Known Member
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/dunya-sinemasinin-en-buyuk-100-filmi.html?position=1

Ntvmsnbc sitesine göre en iyi 10 film

1-Yedi Samuray/ Seven Samurai (1954, Japonya)
2-Amelie (2000, Fransa)
3-Potemkin Zırhlısı/ Battleship Potemkin (1925, Rusya)
4-Bisiklet Hırsızları/ Bicycle Thieves (1948, İtalya)
5-Pan'ın Labirenti/ Pan's Labyrinth (2006, İspanya)
6-Battle of Algiers (1966, Fransa)
7-Tanrı Kent/ City of God (2002, Brezilya)
8-7. Mühür/ The Seventh Seal (1957, İsveç)
9-The Wages of Fear (1953, Fransa)
10-Ruhların Kaçışı/ Spirited Away (2001, Japonya)

Tabi bana sorarsanız bu filmleri değil ilk 50 ye ilk 100 e bile sokmam :D
 

Lord Darknes

Guest
Potemkin Zırhlısı güzeldir. Çağımızda sevilmez ama hem siyah beyaz hem sessiz olduğu için.
 

zeka3

Well-Known Member
ya bu sıralamayı sen knedine göre yapmışsın dünyadaki en iyi film satış rekoruna göre shawshank redemtion yani esaretin bedeli
 

halfmen

Guest
Esaretin Bedeli, Prestij, Godfather, Truva, Gladyatör, Cesur Yürek, V for Vandetta, The Dark Knight, Yüzüklerin efendisi serisi ve Dövüş kulübü olmalı bence. Artık sıralama size kalmış. :)
 

dr. who

Guest
Bence sıralamada olması gereken filimler daha farklı olabilirdi. (tabi ki kişisel olarak tercih ettim fakat sadece bunlar değil daha fazla sayıda güzel filim var)

1. the green mile (yeşil yol): Yeşil Yol 1999 yapımı dram filmidir. Yönetmeni ve senaristi Frank Darabot'tur. Film Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. (tavsiye ederim güzel filim stephen king'in tek sevdiğim romanı diyebilirim)

2. inception (başlangıç): Başlangıç, Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen başrolde Leonardo DiCaprio oynayan bilim kurgu türündeki ABD filmidir. 8 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere prömiyeri yapılmıştır. Film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir.

3.the lord of ring (Yüzüklerin Efendisi ) Yüzüklerin Efendisi J. R. R. Tolkien'ın yazdığı bir fantastik edebiyat üçlemesidir. Üçleme sırasıyla Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü kitaplarından oluşmaktadır

4.Matrix Matrix, Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yazıp-yönettiği bir bilim kurgu film. 1999 yılında gösterime girdi. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi yıldızlar yer almaktadır (bence serinin ilk filmi güzel)

5. WALL·E: (animasyon filim deyip geçmemek lazım) VOL•İ, 2008 yapımı 3D animasyon filmi Pixar Animation Studios tarafından yapılmıştır. Dağıtımı ise Walt Disney Pictures tarafından üstlenilmiştir. Film ilk kez 27 Haziran 2008'de ABD'de gösterime girmiştir.

6. Con Air Con Air, 1997 yılında gösterime girmiş Amerikan yapımı aksiyon macera filmidir.Touchstone Pictures tarafından yapılan filmin başrollerinde Nicolas Cage, John Cusack ve John Malkovich yer almıştır. Simon West tarafından yönetilmiştir.

7.braveheart (cesur yürek) Cesur Yürek; Mel Gibson'in yönettiği ve başrolünü oynadığı tarihî, yarı kurgusal film. William Wallace 'ın hayatını anlatır

8. i am legend (ben efsaneyim) Ben Efsaneyim, Francis Lawrence'ın yönettiği ve başrolünde Will Smith'in yer aldiğı 2007 ABD yapımı kıyamet sonrası bilim kurgu filmidir.

9. i robot (ben robot) Ben, Robot, Alex Proyas'ın yönettiği ve başrolünde Will Smith'in olduğu 2004 yapımı bir bilimkurgu filmidir. Isaac Asimov'un aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanmıştır (bilim kurgu filmlerden en iyiler arasında, bence)

10. terminator 2 Terminatör 2: Kıyamet Günü, James Cameron tarafından yazılarak, yönetilen 1991 yapımı bir aksiyon, bilim kurgu filmi.(unutmadan sıralasaydım listede ilk sırayı kesinlikle yeşil yol alacaktı diğerlerinin sırası hakkında karar veremezdim)
 
Son düzenleme bir moderatör tarafından:

Skyranger

Member
Birçok film izledim,ilk 10 deseler epey düşünmem lazım ama ilk aklıma en iyi filmler ;
7 samuray,Matrix,Kaplan ve ejderha,Ran,Dr.strangelove,Das experiment,Monty Python- Kutsal kase ,Godfather serisi,Fear and Loathing in Las Vegas,Kelebek(1973).

Bunların dışında Bela Lugosi'nin Dracula'sı,Modern Times,potemkin zırhlısı,allien 4,gattaca,hell raiser(1,2,3),Blade Runner,American Beauty,Scarface,Kuzuların sessizliği,şeytanın avukatı bunları da söylemesek ayıp olur.
 
Son düzenleme: