• Merhaba Kovboy!
    Forum tartışmalarımıza aktif olarak katılmak veya kendi konu başlıklarınızı açmak için, oyun hesabınıza ek olarak bir forum hesabına ihtiyacınız var.
    BURAYA tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

RAPORLANDI Kapanan dünyada harcanan zaman ve emeklerin değeri?

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

akin1

Kıdemli Üye
Yaklaşık 1 yıl önce Georgia dünyası kapandı, ondan önce Jüpiter açıldı. Bende İstanbul dünyasındaki hesabımı kapatıp, jüpiterde oynayan oyunculardan biriyim ayrıca Deadwooddan devredilen Dünya 1 hesabıma da arasıra bakıyorum. Şu anda Halikarnasın kapanma süreci işlerken bildiğiniz gibi Kahramanmaraş dünyası açıldı. Birçok oyuncunun TR için bir dünya yeterli düşüncesini benimsiyor aynı zamanda savunuyorum ancak her ne hikmetse illa aktif dört dünya olması gerekiyormuş gibi bir dünya kapatılırken başka bir dünyanın açılması zaruri gibi bir durum var.
Peki! şimdi sizlere soruyorum, sürekli bir dünya açılıyor başka bir dünya kapanıyor ve hesaplar davamlı Dünya 1'e taşınıyorken. Oyuncuların kapanan dünyalarda harcadığı zamanın emeğin değeri nedir?
Eğer Dünya 1'de hesabınız yoksa kapanacak dünyadan, Dünya 1'e geçişte herhangi bir sorun zaten yok ancak Dünya 1'de hesabınız varsa asıl sorun burada başlıyor. Eşyaların, ürünlerin, paranın taşınmasında yönetim yardım etmiyor ve illa başka bir oyuncuya verip Dünya 1'e taşıtmamız gerekiyor. Dünyalarda farklı hesaplar oluşturunca da diğer hesap taşındıktan sonra eşyaları ürünleri diğer hesaba geçirsek bu seferde multi damgası yiyoruz. Ayrıca kapanan dünyadaki kazanımlardan hiçbir fayda elde edemiyoruz. Yani dünya açıp kapatmak innonun elinde ama bizlerin harcadığı zamanın emeğin diğer dünyaya taşınmasında umursayan yok.
Şimdi içinizde bak jüpiterde oynuyormuş o yüzden yazmış bunları diyenler olabilir. Evet, bir gün jupiterinde kapanacağını biliyorum ancak yine de oynuyorum, jüpiterde oynamayı tercih ettiğim için kapanırken cezalandırılmak istemiyorum bu yüzden aşağıdaki teklifleri sunuyorum.
  1. Oyuncu, kapanacak dünya ile taşınacak dünyada aynı hesabı kullanıyorsa envanterinin ve parasının taşınmasına yönelik yenilikler sağlanması, kolay yöntemler geliştirilmesi. Mesela kapanacak dünyaya envanter taşı butonu konulabilir ve bu butona tıklandığında taşıma yapılacak dünyada hesap alup olmadığı sorgulanıp gelen sonuca göre envanter taşıma penceresi açılır ve buradan taşınabilir eşyalar, ürünler seçilerek taşıma işlemi yaptırılabilir. Aynı şekilde paranında taşınması sağlanabilir.
  2. Kapanacak dünya ile taşınacak dünyada hesap varsa, kapanacak dünyada elde edilen tecrübenin belirli bir kısmı taşınacak dünyadaki hesaba eklenmesi. Mesela çalışmalardan elde edilen tecrübe miktarı tespit edilebiliyorsa bununda diğer dünya hesabına eklenmesi oyuncunun yararına olacaktır.
Kısaca kapanan dünyada harcanan zamanın taşınacak dünyada hesabı olanlar için bir getirisi olsun, harcanan zaman tamamen çöpe gitmesin.

Fikirlerimin değerlendirilmesini, tartışılmasını ve sizlerin fikirleriyle yoğrularak ortak bir talep oluşmasını temenni ederim.

Adyghe

Kıdemli Üye
Yaklaşık 1 yıl önce Georgia dünyası kapandı, ondan önce Jüpiter açıldı. Bende İstanbul dünyasındaki hesabımı kapatıp, jüpiterde oynayan oyunculardan biriyim ayrıca Deadwooddan devredilen Dünya 1 hesabıma da arasıra bakıyorum. Şu anda Halikarnasın kapanma süreci işlerken bildiğiniz gibi Kahramanmaraş dünyası açıldı. Birçok oyuncunun TR için bir dünya yeterli düşüncesini benimsiyor aynı zamanda savunuyorum ancak her ne hikmetse illa aktif dört dünya olması gerekiyormuş gibi bir dünya kapatılırken başka bir dünyanın açılması zaruri gibi bir durum var.
Peki! şimdi sizlere soruyorum, sürekli bir dünya açılıyor başka bir dünya kapanıyor ve hesaplar davamlı Dünya 1'e taşınıyorken. Oyuncuların kapanan dünyalarda harcadığı zamanın emeğin değeri nedir?
Eğer Dünya 1'de hesabınız yoksa kapanacak dünyadan, Dünya 1'e geçişte herhangi bir sorun zaten yok ancak Dünya 1'de hesabınız varsa asıl sorun burada başlıyor. Eşyaların, ürünlerin, paranın taşınmasında yönetim yardım etmiyor ve illa başka bir oyuncuya verip Dünya 1'e taşıtmamız gerekiyor. Dünyalarda farklı hesaplar oluşturunca da diğer hesap taşındıktan sonra eşyaları ürünleri diğer hesaba geçirsek bu seferde multi damgası yiyoruz. Ayrıca kapanan dünyadaki kazanımlardan hiçbir fayda elde edemiyoruz. Yani dünya açıp kapatmak innonun elinde ama bizlerin harcadığı zamanın emeğin diğer dünyaya taşınmasında umursayan yok.
Şimdi içinizde bak jüpiterde oynuyormuş o yüzden yazmış bunları diyenler olabilir. Evet, bir gün jupiterinde kapanacağını biliyorum ancak yine de oynuyorum, jüpiterde oynamayı tercih ettiğim için kapanırken cezalandırılmak istemiyorum bu yüzden aşağıdaki teklifleri sunuyorum.
  1. Oyuncu, kapanacak dünya ile taşınacak dünyada aynı hesabı kullanıyorsa envanterinin ve parasının taşınmasına yönelik yenilikler sağlanması, kolay yöntemler geliştirilmesi. Mesela kapanacak dünyaya envanter taşı butonu konulabilir ve bu butona tıklandığında taşıma yapılacak dünyada hesap alup olmadığı sorgulanıp gelen sonuca göre envanter taşıma penceresi açılır ve buradan taşınabilir eşyalar, ürünler seçilerek taşıma işlemi yaptırılabilir. Aynı şekilde paranında taşınması sağlanabilir.
  2. Kapanacak dünya ile taşınacak dünyada hesap varsa, kapanacak dünyada elde edilen tecrübenin belirli bir kısmı taşınacak dünyadaki hesaba eklenmesi. Mesela çalışmalardan elde edilen tecrübe miktarı tespit edilebiliyorsa bununda diğer dünya hesabına eklenmesi oyuncunun yararına olacaktır.
Kısaca kapanan dünyada harcanan zamanın taşınacak dünyada hesabı olanlar için bir getirisi olsun, harcanan zaman tamamen çöpe gitmesin.

Fikirlerimin değerlendirilmesini, tartışılmasını ve sizlerin fikirleriyle yoğrularak ortak bir talep oluşmasını temenni ederim.
1. Madde çok mantıklı ama hatta belki uygulanabilir bile ama 2. maddenin uygulanabilirliği bence imkansız okurken reddedildi ibaresi direkt canlandı gözümde :D

***300***

Kıdemli Üye
En başta şu yeni dünya açma ve kapa işlemine son verilmesi daha tutarlı olacaktır. Her dünya demek etkinlik silahları demek ve bunun için sadece 1 kazanan olması demek. Eğer derlerse yeni dünyaların yeni oyuncuları çekmesi ve bu şekilde büyüme politikası ile oyunu canlı tutuyoruz. O zaman derim ki, tek dünya olsun ve ilk 3 veya 4 o etkinlik silahını almaya hak kazansın, ayrıca buna ek olarak yıl içinde bir çok ufak dünyalar oluşturulsun ve etkinlik için kullanılsın.

Etkinlik ödülleri yanı sıra, Akın'nın da belirttiği gibi o etkinlik sonucunda kazanılan tecrübelerin, örneğin %10 - %20 arasında rastgele bir değer hesaplaması formülü ile tek dünyada bulunan hesabına aktarılması. Aynısı Para içinde uygulanabilir. Belirli bir % arasında şans faktörünü de hesaba katılması sonucu tatlı bir kazanım olur. Bunların otomasyon şekilde sisteme entegre edilmesi inanılmaz zor işler değildir.

Yoksa sürekli yenileri açılıp kapatılıp döngü halinde devam edeceği aşikar. Benim inancım pek yok ancak umarım 10-15 yıl sonra bugünleri göreceğiz.

Teşekkürler.

akin1

Kıdemli Üye
1. Madde çok mantıklı ama hatta belki uygulanabilir bile ama 2. maddenin uygulanabilirliği bence imkansız okurken reddedildi ibaresi direkt canlandı gözümde :D
Açıkçası bende reddedileceğine kesin gözle bakıyorum çünkü 3.000 tahvil sınırını değiştirmeyen ve değiştirmeme noktarında hiç yumuşaklık göstermeyen bir şirket bunları mı kabul edecek!. Hem 2. maddede oyuncunun emeğinin hiçe sayılması söz konusu o zaman bir dünyada hesap açan başka dünyalarda hesap oluşturamasın böylece çift veya daha fazla dünya hesabının önüne geçilir. Oyuncuyu hem orda mücadele et, hem burda dersen bizde bir şeyler isteriz.
Mesela ben d1de yaptığım görevlerden jüpiterde muaf olsaydım böyle bir talepte bulunamazdım çünkü şirket sen burda emek verdin görevleri yaptın dolayısıyla hesabını diğer dünyalarda bu görevleri yapmaktan muaf tuttum derdi.
Hem bir sürü şeyler isteniyor birde ben şansımı deneyeyim dedim :)
@***300*** bu konuda kesinlikle haklısın, zaten sıkıntı bir dünyanın kapatılıp yenisinin açılmasından kaynaklanıyor. Şimdi Kahramanmaraşta bağımsızlığa özel silah setini almaya çalışan oyuncular olacak diğer dünyalardaki gibi külçe harcayacak sonra o silahı kullanabilmek için gelişim sağlamaya çalışacak bir sürü zaman ve emek sonra kapattım diyeceksin ve efsanevi silahlarla dolu Dünya 1e taşın yoksa hesabın silinecek diyeceksin.

nerde bu yeni servar açılsın muhabeti yapanlar şimdide aç kapa plomiği yapılıyor biz demedikmi 50 kere sevar aç kaapa yapacagına tek bi servar kalsın canlı olsun diyee ama dinleyen kim şimdide kalkmışlar yeni servara item taşıyak para taşıyak yada tam tersi bi durum vs vs bunun muhabeti döndü yeni servara karakter item para vs vs hiç bir şekjilde olmayacak şuanda plan bu şekilde yada d1 den maraşa oda olmayacak daha neyin kafasını yaşıyor bu millet yaa eski sohbeti süsleyip püsleyip yazıyorlar servarlar arası krakterin olsada taşıma transfer olmayacak onu belirteyim

devilltown

Kıdemli Üye
vallahı benım 2 serverede etkılık silahlarım var zerre umrumda degıl .taşısalarda olur taşımasalarda ilerde taşınacagını hesap ederek külçe basmadım şimdi kendımden ornek vereyım 15 yıllık 180+ bır hesabım varken 2 sılah taşınmıyor dıye dıger serverdekı küçük hesabımı asla çekmem tr1 e
he oyunla ilgimiz kalmadı ama forumu sevyoruz;)

Deadwood22

Kıdemli Üye
akin1 önemli bir konu hakkında fikir belirtmiş haddim olmayarak konu hakkında kısaca düşüncemi söyliyim;
1. Madde için öyle bir arayüz yatırımı şirket yapmaz, politika değişene kadar bu oyuna yatırım/gelişim 0. Fakat dediğin gibi 2. serverdaki itemler ziyan oluyor ama rol yapma oyunlarında 2 Envanter/2 Tecrübe/2 Görev verme olmamalı, bu yüzden de dediğini yapmıycaklardır, politika değiştirseler dahi :(
Yeni dünya devamlı olarak açılıcaktır, yeni serverın açılması ile külçe alan çok oyuncu oluyordur. Bu yüzden zaten Inno için oyun önemli olmadığı için en çok kar nerde ise onu yapmaya devam eder :(

Gelelim madalyonun diğer yüzüne..
akin1 arkadaşımız herkesi etkileyen bir sorunu bizler ile paylaşmış yetmemiş üstüne çözüm üretmiş. Forum halkı konu hakkında fikirlerini paylaşmış.. ortada bir sorun var nasıl çözeriz diye fikirler üretmiş.. Peki Yönetim böyle herkesi etkileyen bir sorun hakkında bir açıklama yapmış mı? Yoksa arşivden 1 ay geriye gidip önceden yapılan etkinliği kopyala/yapıştır yapmakla mı meşguller.. Bu halk bir sorunu hakkında Yönetimden yardım/açıklama göremiyorsa nereye gitsin? Başka oyun forumlarında aciz duruma mı düşsün, sanki burda yeteri kadar düşmüyorlarmış gibi..

Arkadaşlar ortada para kazanmak isteyen bir şirket var. Bu şirketin para kazanmasının yolları bellidir; Reklamlar, tıklanma sayıları ve oyun içi satın alımlar. Eğer şirket yeni sunucu açar ve herhangi bir gelir sağlarsa tekrar tekrar sunucu açmaya devam eder. Yeni sunucularda top1'e oynamak için külçe basan oyuncular oldukça da sunucular açılmaya devam eder. Ne zaman oyuncu sayıları bir ikiyi geçmez, ne zaman satın alımlar durur, tıklanmalar azalır, o zaman sunucu da açılmaz diye düşünmekteyim.

sleeplesslady

Eski Takım Üyesi
Eski Takım Üyesi

Sayın @akin1 ,
Önerileriniz bu haftaki rapora eklendi.

İlk maddeniz keşke olsa, herkes için çok büyük rahatlık olur, eşyalarını taşımak isteyenler, başka oyuncuları bulmak için çaba harcamazlar, hangi eşylar taşınır, taşınamaz hemen fark ederler vs. ama bunun için oyun tasarımında birçok değişiklik yapılması gerektiğini düşünüyorum. Belki bu durum değerlendirmeye alınarak, yapılıp yapılamayacağına bakılabilir.

İkinci öneriniz için ise ben karamsarım açıkcası, çünkü bu hesap taşıma olayını aslında daha çok diğer dünyada hesabı olmayan oyuncular için düşünmüşler ama oyuncuların her dünyada hesabı olmaya başlayınca tabii işler değişmiş. Bizde bir dünya kapandığı zaman taşınacak tek bir dünya oluyor maalesef, diğer ülkelerde taşıma yapılabilecek 3-5 arası dünya oluyor ve hesabın olmadığı dünyalara taşınabiliyor. Her iki dünyada da emek harcamış oyuncunun bir dünyadaki emeğinin ziyan olduğu görüşünüze katılıyorum, yine de taşınılacak Dünyada (D1 düyelim biz) oynayan oyuncular tek D1'de oynadıkları için, diğer dünyadan gelen oyunculara ek TP verilince de, sanki onlara da bir haksızlık olur gibi düşünüyorum. Tabii ki bu benim düşüncem, sizlerin önerileri benim yorumlarımdan bağımsız olarak raporlanmaktadır.

sleeplesslady

Eski Takım Üyesi
Eski Takım Üyesi
Öneriler hakkında geri bildirim aldık, tahmin ettiğim gibi bilgiler geldi:
1) ilk öneri beğenildi ve oyun geliştiricilerle olup olmayacağı konusunda görüşüleceği bildirildi
2) TP transferinin, hesap taşımak olarak değerlendirilemeyeceği hesap birleşmesi olarak değerlendirebileceği bildirildi, bu sebeple haksızlık yaratacağı açıklanarak kabul edilmedi
3) Yeni dünyalar olmasın: Kabul edilmedi

Durum
Konu yanıtlara kapalı.